איך בוחרים משכנתא?

מה זאת משכנתא ואיך קובעים איזו סוג המשכנתא לקחת, מה יהיה הסכום של ההחזר החודשי ומה יהיה מספר השנים להחזרתה?

מה זו בעצם משכנתא?

משכנתא היא הלוואה הנלקחת לרוב לצורך רכישת דירה ראשונה או שדרוג \ הרחבת דירה קיימת. המשכנתא ניתנת בריבית נמוכה ביחס להלוואות אחרות, כאשר במקביל ללקיחתה הדירה משועבדת לגוף המלווה (ברוב המקרים הגוף המלווה הם בנקים למשכנתאות ובמקרים מסוימים גם חברות ביטוח).

 

משכנתא לקניית דירה

ברוב המקרים קניית דירה היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר שעושה משפחה ממוצעת. הדירה היא ברוב המקרים גם הנכס העיקרי של המשפחה. בהתאם, משכנתא היא לרוב ההלוואה הגדולה ביותר שיקחו מרבית האנשים.

מאחר והדירה והמשכנתא הם הנכס ובד בבד החוב העיקרי של רוב הציבור –ישנה חשיבות עילאית בבחירת הדירה והמשכנתא שתממן אותה, תוך הפעלת שיקול דעת ותכנון מקדים.

טעות בבחירת משכנתא לקניית דירה או בבחירת הדירה לקנייה, עלולה להיות קריטית מבחינה כלכלית. ישנם פרמטרים רבים בהם תלויה משכנתא. רשימה חלקית שלהם כוללת את:

  • מחיר הדירה
  • רף השכר של הקונה הפוטנציאלי
  • ההכנסה הפנויה
  • ההחזר החודשי

כמה עובדות על משכנתא שכדאי לדעת 

  • משכנתא ניתנת לטווח של עד 30 שנה, כאשר מדי חודש מעבירים הלווים תשלום בגין המשכנתא – החזר משכנתא – לגוף המלווה. כשמסתיימים תשלומי המשכנתא, מתאפס החוב לבנק והמשכון על הדירה מוסר.
  • המשכנתא הממוצעת למשפחה בישראל נעה בין 600 ל-700 אלף ש"ח – סכום גבוהה מאוד ביחס להלוואות נוספות של משפחה ממוצעות, כמו אוברדראפט, מימון חוץ בנקאי, הלוואות בנקים, ועוד, שנאמדות בכ-50 עד 100 אלף ש"ח בחודש. סך המשכנתאות הכולל של הציבור נאמד במעל ל-240 מיליארד ש"ח.
  • ברוב המקרים משכנתא תהווה 30% עד 50% מערך הדירה. בדרך כלל, 30% עד 50% נוספים מערך הדירה מגיעים מהון עצמי.

מסלול משכנתא – איך בוחרים?

בחירה נכונה של מסלול משכנתא עשויה למנוע בעיות פיננסיות עתידיות. מסלול משכנתא עם החזרים כבדים עלול להוביל לבעיות תקציביות למשפחה. איך בוחרים מסלול משכנתא? הנה כמה נקודות חשובות שיעזרו לכם לבחור נכון:

  • הבחירה במשכנתא עם מספר מסלולים (הנפוצה מאוד בשנים האחרונות); ריבית משתנה, ריבית קבועה, הצמדה למדד – היא בחירה בטיחותית יותר. משכנתא במסלול אחד עשויה להתגלות כבחירה שגויה בדיעבד אם יתברר שמסלול זה יקר לעומת החלופות שלו.
  • משכנתא בריבית משתנה היא אפשרות מפתה היות והיא זולה יותר מהריבית הקבועה, אך היא גם מסוכנת יותר; כשהריבית בשוק עולה – עולה גם הריבית המשתנה. ריבית קבועה לעומת זאת, נשארת קבועה ובמובן הזה היא יותר בטוחה.
  • לקיחת משכנתא היא צעד גדול ומשמעותי, שעשויות להיות לו השלכות רציניות על מצבכם הכלכלי שנים רבות קדימה. כשזה מגיע למשכנתא מומלץ ביותר להשתמש בשירותיו של יועץ מוסמך שיסביר לכם הכל על מסלולי המשכנתא השונים ויקטין את הסיכון בבחירת משכנתא שגויה.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s